Celosvětové ekonomické klima zůstává pro exportéry výzvou

Jak vyplývá ze zprávy, kterou vydala společnost Credendo spolu s komentářem ke svým hospodářským výsledkům za rok 2017, celosvětové ekonomické klima bylo loni pro vývozce velkou výzvou. Jak se v loňském roce vyvíjelo krátkodobé politické riziko? A jaká rizika jsou právě aktuální?

Negativní trend krátkodobého politického rizika na pozadí pozitivního klimatu globální ekonomiky

I přes obecně pozitivní globální ekonomické prostředí převažoval v hodnocení krátkodobého politického rizika negativní trend, a to zejména v prvním čtvrtletí loňského roku. Počet zemí, kterým byl rating krátkodobého politického rizika snížen, převyšoval země, kde došlo k pozitivnímu vývoji.  Situace se týkala zejména regionu subsaharské Afriky, kde se jednalo o 14 zemí. Důvodem byly především problémy v zóně CFA, kde v uplynulých letech výrazně klesla likvidita a hospodářská situace se v důsledku propadu cen komodit ještě zhoršila. I přes složité poměry se ale i v tomto regionu objevily výjimky a tři země zaznamenaly pozitivní vývoj. Nejvyšší počet pozitivních změn ratingu politického rizika zaznamenala Asie, kde se směrem nahoru posunulo šest zemí, zatímco dolů jen tři. V Latinské Americe se snížil rating pěti zemím a zvýšen byl třem, země Společenství nezávislých států zaznamenaly čtyři zlepšení ratingu a jedno zhoršení. Na Středním východě a v Severní Africe se odehrálo jen málo změn - rating byl zvýšen dvěma zemím, snížen jedné.

V popředí geopolitického vývoje stál region Středního východu. Ten poznamenalo odstoupení Spojených států od jaderné dohody s Íránem a rostoucí politické napětí mezi Íránem a Saúdskou Arábií, které vedlo až k blokádě Kataru Saúdskou Arábií a jejími spojenci.

Napjatá situace v souvislosti se Severní Koreou se naopak mezitím po summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una zmírnila.

Aktuální obecně pozitivní klima by však mohla ohrozit různá další rizika – zpomalení čínského růstu, nestálé ceny komodit, posun vnímání rizika investory, geopolitický vývoj a zejména rostoucí protekcionismus.

Aktuální rizika? Protekcionistická politika a nárůst veřejného dluhu   

S nárůstem cel na dovoz oceli a hliníku se začínají projevovat důsledky protekcionistické politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pokračující eskalace by mohla vést až k obchodní válce a propadu mezinárodního obchodu. A to i přesto, že v loňském roce poprvé za šest let překonal růst světového obchodu růst světové ekonomiky. Dalším významným rizikovým faktorem je prudký nárůst veřejného dluhu. Děje se tak ve všech světových regionech a zejména v subsaharské Africe, kde od roku 2014 dluh vzrostl z 32,2 % na přibližně 45 % HDP (údaje ke konci roku 2017). Pozadu nezůstávají ani Střední východ a Severní Afrika, kde dluh vzrostl z 26,6 % na 42,3 % HDP.